ABD’de tarım dışı istihdam beklentilerin üzerinde geldi

featured

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek hafta yapacağı faiz toplantısı öncesinde piyasaların odaklandığı son önemli veri olan tarım dışı istihdam, ekonomistlerin tahminlerinin üzerinde geldi.

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından açıklanan verilere göre, Mayıs ayında tarım dışı istihdam 272 bin artış gösterdi. Analistlerin beklentisi istihdamda 190 bin artış olacağı yönündeydi.

Tarım dışı istihdam artışı Mart ayı için 315 binden 310 bine, Nisan ayı için 175 binden 165 bine revize edildi.

Ülkede işsizlik oranı %4,0 seviyesine çıktı. Piyasa beklentisi işsizlik oranının bir önceki ay gördüğü %3,9 seviyesinde sabit kalacağı şeklindeydi.

Fed, gelecek hafta faiz kararıyla birlikte makroekonomik beklentilerini de açıklayacak. En son Mart ayında açıkladığı tahminlerde işsizlik oranı beklentisi bu yıl için %4,0, 2025 yılı için %4,1, 2026 yılı için %4,0 olarak belirlendi.

Çalışma Bürosu, özel sektörde istihdam artışının 204 bin, kamu istihdamında artışın 43 bin olduğunu açıkladı. Piyasalar özel sektörde istihdamın 170 bin artacağını öngörüyorlardı.

İmalat sektörü istihdamında 8 bin artış olurken, inşaat sektöründe 21 bin artış yaşandı. Analistlerin imalat sektöründe artış tahmini 5 bin seviyesinde oluştu.

Geniş tanımlı işsizlik oranı %7,4 seviyesinde kaldı.

Ortalama saatlik kazançlarda aylık bazda %0,4 artış olurken, yıllık artış %4,08 seviyesinde açıklandı. Beklentiler aylık %0,3, yıllık %3,9 artış olacağına işaret ediyordu.

Ülkede ortalama çalışma saati değişmeyerek 34,3 saat olarak açıklandı. Piyasa beklentisi de çalışma saatinin 34,4 seviyesinde kalacağı yönündeydi. İş gücüne katılım oranı ise %62,5 olarak açıklandı.

Fed, faiz kararını 12 Haziran Çarşamba günü açıklayacak. Piyasalar bu toplantıda Fed’den bir değişiklik beklemiyorlar.

 

Kaynak: foreks.com

ABD’de tarım dışı istihdam beklentilerin üzerinde geldi

Yorumlar kapalı.