17-21 Haziran Haftasında Piyasalara Yön Veren Önemli Gelişmeler

featured

Geçtiğimiz hafta küresel piyasalara Nvidia’nın Microsoft’u geride bırakarak dünyanın en değerli şirketleri sıralamasında zirveye yerleşmesi damga vururken, Türkiye’de ise gündemde Fitch’in büyüme tahminini yukarı yönlü revize etmesi ve kötü gelen tüketici güveni vardı.

1.Nvidia dünyanın en değerli şirketi oldu

California merkezli çip üreticisi Nvidia, piyasa değeriyle Microsoft’u geride bırakarak dünyanın en değerli şirketi oldu.

2.Euro Bölgesi ekonomisinden negatif sinyaller

Fransa’daki erken seçim sonuçlarının firmalar üzerinde baskı yaratması ve bölgedeki imalat sektörünün yılın en kötü ayını kaydetmesi nedeniyle, Euro Bölgesi özel sektör iş aktivitesindeki toparlanma beklenmedik bir şekilde ivme kaybetti.

3.Fransa artık Avrupa’nın piyasa değeri en yüksek Borsasına sahip değil

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un beklenmedik bir şekilde erken seçim seçim kararı alması piyasaları da olumsuz etkilerken Paris, yaklaşık 2 yıldır elinde bulundurduğu Avrupa’nın piyasa değeri en büyük borsasına sahip olma ünvanını Londra’ya kaybetti.

4.İngiltere Merkez Bankası faizi sabit tuttu

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Haziran ayında politika faizini beklentiler dâhilinde yüzde 5,25’te sabit bıraktı.

5.Fitch, Türkiye’nin büyüme tahminini yükseltti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye ekonomisinin büyüme tahminini bu yıl için yüzde 2,8’den yüzde 3,5’e çıkardı. Kuruluş, küresel ekonomiye ilişkin büyüme beklentisini ise bu yıl için yüzde 2,4’ten yüzde 2,6’ya yükseltti.

6.Swap hariç net rezervde ivme sürüyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) swap hariç net rezervleri 14 Haziran haftası itibariyle 11,4 milyar dolara yükseldi.

7.Tüketici Güveni yılın en düşük seviyesinde

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Tüketici Güven Endeksi Haziran ayında yüzde 2,7 oranında azalarak 78,3 oldu.

Kaynak: Bloomberg HT

17-21 Haziran Haftasında Piyasalara Yön Veren Önemli Gelişmeler

Yorumlar kapalı.